שאלות ותשובות על כוסות רוח והקזת דם
מתוך הספר: "כוסות רוח והקזת דם לרפואה"

מאת: אילן הורוביץ

מפאת חוסר מקום הוכנסו לכאן רק חלק מכלל השאלות בספר. כל הזכויות שמורות, אין לעשות כל שימוש בחומר או להעתיק כל חלק ממנו ללא אישור בכתב של הכותב.

 1. שהאם שלפוחיות יכולות להופיע גם כאשר מניחים את הכוסות לזמן המומלץ של 10 – 5 דקות?
  ת: כן, וזה כאשר העור של המטופל רגיש ולחץ הוואקום חזק מדי.
 2. שכיצד ניתן לדעת שלחץ הוואקום מתאים לטיפול?
  ת: זה תלוי בסגנון הטיפול. בכוסות נייחות ניתן לייצר וואקום חזק יותר מאשר בכוס שמסיעים אותה. בטיפול על ידי הזזת הכוס, אם הוואקום חזק מדי, הטיפול יכאיב יתר על המידה. בכל מקרה, עם הניסיון במתן טיפולים ניתן לחוש בקלות, לאחר מספר ניסיונות, את עוצמת הוואקום הרצויה.
 3. ש:באיזה סוג שמן מומלץ להשתמש כאשר מטפלים עם כוסות רוח?
  ת: רצוי להשתמש בשמן הניתן למאכל. זאת משום שחומרים הניתנים על העור נספגים לתוך הגוף במידה מסויימת. אני נוהג להשתמש בשמן עיסוי המורכב על בסיס של שמן שקדים. שמנים מסויימים, למרות שהם שמני מאכל הם פחות רצויים מטעמי נוחות. שמן שומשום למשל, הוא סמיך מדי וריחו אינו נעים. בכל מקרה, קרם לחות אינו מתאים משום שהוא נספג ונעלם בתוך העור. גם אם נתעלם מכך שהוא מורכב מחומרים שאינם אכילים, הוא אינו נוח להחלקת הכוסות משום שהוא פשוט נעלם מהר.
 4. כוסות רוח לילדיםש:כיצד שונה הטיפול עם כוסות רוח בין ילדים ומבוגרים?
  ת: עם ילדים יש לעבוד בעדינות רבה. שיטת הטיפול המתאימה להם ביותר היא על ידי כוסות נייחות. יש להניח את הכוסות עם וואקום בעוצמה נמוכה עד בינונית. משך הטיפול אצל ילדים הוא קצר. דקה עד שלוש דקות זה הזמן הממוצע לטיפול. ככל שהילד צעיר יותר כך זמן ההמתנה עם הכוסות קצר יותר. יש להסביר לילד את מהות הטיפול כדי שלא יפחד וכדי למנוע ממנו חוויה טראומטית. הסעת הכוס והקזה אינם מתאימים. הם יכאיבו ויפחידו את הילד.
 5. ש:כאשר מופיעות תופעות לוואי לאחר הטיפול כגון החרפת הכאב, מה לומר למטופל?
  ת: רצוי מאוד להסביר למטופל קודם הטיפול את האפשרויות השונות של תופעות הלוואי העשויות להופיע. הדבר ימנע מצב לא נעים בו כל הסבר ישמע כתירוץ. ראה את הפרק בספר זה המתאר את תופעות הלוואי השונות. בכל מקרה, לא תמיד יש תופעות כאלה.
 6. ש:בשלוב שיטות טיפול שונות, היכן לשלב את הטיפול עם הכוסות?
  ת: טיפולי מגע כגון עיסוי, שיאצו, טווינה וכו' באים לפני הכל. לאחר מכן הדיקור במחטים (אם יש צורך). כוסות רוח רצוי תמיד להניח בסוף. הסיבה לכך היא שהעור לאחר הטיפול עם הכוסות רגיש יותר.
 7. ש:באילו מקרים מומלץ לוותר על הטיפול בכוסות רוח והקזות דם?
  ת: אם המטופל רגיש מדי, אם הוא סובל מרמה גבוהה של סוכרת, אם הוא סובל ממצב של אי קרישת דם, אם הוא חלש מאד עד כדי סכנת התעלפות, אם הוא מפחד מאוד מהטיפול.
 8. ש:האם יש הבדל בהשפעת הטיפול כאשר הוואקום נוצר בעזרת אש או בעזרת משאבת וואקום?
  ת: לאש כאן אין השפעה מרפאה. המטרה של האש, היא רק על מנת ליצור את הוואקום. לכן אין הבדל בהשפעת הטיפול בין וואקום הנוצר עם אש או על ידי משאבה.
 9. ש:האם זה נכון שאסור להניח כוסות רוח על אזור הכליות בגב, וגם מעל לחוליות השדרה?
  ת: אמונה זו רווחת בקרב אנשים שבאו בדרך כלל ממזרח אירופה. הסינים אינם נוהגים כך. בטיפול בעקמת אנו מניחים כוסות רוח ממש על החוליות באזור העקמת. מעולם לא שמעתי על נזק שנגרם כתוצאה מהנחת כוסות רוח על החוליות.
 10. כוסות רוחש:יש מצבים בהם נוח יותר לטפל כאשר המטופל נמצא בתנוחת ישיבה, כמו למשל, בטיפול בכאב כתף. האם זה מומלץ?
  ת: רצוי להשתדל שבכל טיפול המטופל ימצא בתנוחת שכיבה. זאת על מנת למנוע אפשרות של סחרחורת או התעלפות. במקרים בהם הרבה יותר נוח לטפל כאשר המטופל יושב, ניתן לעשות כך, תוך כדי תשומת לב לתגובת המטופל. במקרה של חולשה או סחרחורת יש להסיר את הכוסות, להשכיב את המטופל על גבו ולהרים את רגליו. בכל מקרה, מטפלים, רצוי שיעברו הכשרה של ביצוע החייאה.
 11. ש:האם ניתן לטפל באנשים עם בעיות לב ובנשים בהריון?
  ת: המצבים הנ"ל הם רגישים. מומלץ במיוחד להימנע מטיפול בנשים בהיריון משום שטיפול במקומות מסויימים עלול לגרום לצירי לידה מוקדמים. לדעתי, במקרים של חולי לב, יש לשקול כל מקרה בפני עצמו.
 12. ש:האם יש אזורים בהם אין להניח כוסות רוח?
  ת: על הצוואר באזור העורק הראשי, על הגרון ומעל עצם החזה (STERNUM).
 13. ש:כמה טיפולים נדרשים בדרך כלל כדי לפתור בעיה?
  ת: במקרים אקוטיים רבים אחד עד שלושה טיפולים מביאים לסילוק הבעיה או להקלה מאד משמעותית. במקרים כרוניים יש צורך ביותר ולא תמיד ניתן לסלק את הבעיה לחלוטין.
 14. ש:באיזו תדירות מומלץ לבצע את הטיפולים בכוסות רוח ובהקזת דם?
  ת: במקרים אקוטיים ניתן לטפל יום – יום. במקרים אחרים רצויה תדירות של פעם פעמיים בשבוע.
 15. ש:בתוך כמה זמן מסיום הטיפול יש לצפות שהמטופל יחוש בהשפעת הטיפול?
  ת: במקרים של כאבים אקוטיים ניתן לצפות לשיפור מיידי. בכל מקרה, יש להמתין 24-12 שעות לאחר הטיפול על מנת לראות את התוצאה הסופית.
 16. ש:האם יש הוראות מיוחדות לומר למטופל לפני הטיפול?
  ת: לא להגיע רעב לטיפול, לא להגיע מייד לאחר ארוחה דשנה, יש להסביר למטופל את תופעות הלוואי הרצויות ובראש וראשונה את התופעה של הופעת שטף הדם הפנימי שישאר כמה ימים לאחר הטיפול. בכל מקרה אין להבטיח השגת תוצאה.
 17. ש:האם יש הוראות מיוחדות לומר למטופל עם סיום הטיפול?
  ת: לא לחשוף את אזור הטיפול לרוח. להשתדל לא להתרחץ מספר שעות לאחר הטיפול (וגם אם כן, אין הוכחות קליניות שרחצה לאחר הטיפול פוגעת באיזה אופן בבריאות). לא "לנסות" יותר מדי תנועות שקשה היה לבצע לפני הטיפול על מנת לתת לגוף שהות להתגבר טוב יותר על הבעיה. להיות מוכן לאפשרות (הנדירה) שהכאב יחריף למשך 24 שעות ולאחר מכן יעלם.
 18. ש:האם הטיפול בכוסות רוח והקזה הוא טיפול סימפטומטי, או שהוא בא על מנת לפתור את הבעיה.
  ת: שאלה זו נשאלת הרבה על ידי מטפלים ותלמידים לרפואה סינית. התשובה מתאימה לדעתי גם לגבי שיטות טיפול אחרות, ולאו דוקא לכוסות רוח או לרפואה סינית: כעקרון, ברפואה סינית הבעיה מתבטאת בסימפטומים ולכן הטיפול מותאם בהתאם לכך. במילים אחרות: הסימפטומים והבעיה – אחד הם. במצב של התקררות לדוגמא, חודרת רוח חיצונית לאזור העורף והכתפיים וחוסמת אותם. הסימפטומים יהיו, בין היתר, כאב המגביל את טווח התנועה באזור העורף והכתפיים. הטיפול בכוסות רוח יתרכז באזורים החסומים הללו על מנת "לפתוח" אותם ו"להוציא" משם את הרוח. במציאות מוכיחה הגישה הזו את עצמה שוב ושוב. אדם הרוצה הקלה מכאב ממנו הוא סובל, לא יתנה את הטיפול בהבטחה שזה "בטוח" יפתור את הבעיה לתמיד. האם אקמול רק מקל על כאב ראש או שהוא פותר את הבעיה? האם אפשר להבטיח שאדם הלוקח כדור להפגת כאב ראש לא יסבול בעוד שנה שוב מהתקף דומה? האם אפשר להבטיח שהתרופה בוודאות תקל עליו? "המומחים" המתחסדים בכך ששיטת עבודתם ממוקדת ב"שורש" הבעיה, ופוסלים לכאורה טיפול לפי סימפטומים, רובם מחזיקים על מדפי הספרים שלהם ספרי טיפול המציעים "רצפטים" לטיפול בבעיות שונות לפי סימפטומים. מספיק להציץ בכל אחד מספרי הרפואה הסינית המסורתית שתורגמו לאנגלית בכל שלושים השנים האחרונות ולהיווכח שזה כך. לסיכום הוויכוח הישן הזה: לעתים הטיפול (כמו בכל שיטה אחרת) רק יקל במידה מסויימת, או יקל לזמן מה. לעתים הוא יפתור את הבעיה ויסלק אותה לחלוטין (עד הפעם הבאה). את התוצאות הדרמתיות ביותר ניתן לראות בדרך כלל במצבים אקוטיים. אנו, כמטפלים, בסך הכול שליחים העושים את מיטב המאמצים לעזור למי שפונים אלינו. התוצאה הסופית תלויה בסופו של דבר במשהו שהוא הרבה יותר גבוה מאיתנו…
 19. ש:באילו מצבים ניתן לצפות לשיפור המהיר ביותר מהטיפול בכוסות רוח ובהקזת דם?
  ת: במיוחד כאשר מטפלים במצבי כאב.
 20. ש:כמה זמן עובר עד שה"סימנים" (שטף הדם הפנימי) נעלמים?
  ת: שבוע עד עשרה ימים. לעתים רחוקות זה נמשך עוד מספר ימים נוסף.
 21. ש:אם הטיפול בכוסות רוח משפיע כל כך טוב על בעיות נשימה ועל הריאות, כפי שרבים טוענים, האם ניתן במצב של דלקת ריאות לוותר על טיפול אנטיביוטי ולהתרכז רק בכוסות רוח?
  ת: אין למנוע או לייעץ למטופל לא לקבל טיפול תרופתי. אך רצוי לשלב גם כוסות רוח בהתמודדות עם הבעיה. השילוב עם כוסות רוח לא יפריע לטיפול הרפואי.
 22. ש:האם ניתן לבצע הקזה עם מחט עדינה כמו המחטים המשמשים היום לבדיקת רמת הסוכר ובבדיקות דם מסויימות? זאת משום שהמחט המוצגת בעמוד… נראית קצת מפחידה…
  ת: המחט לגביה מופנית השאלה מתאימה להקזה עדינה כמו להקזה באוזן (ראה בטיפול בכאבי כתף). אם רוצים להקיז בעזרת כוס רוח תתאים יותר מחט שטוחה.
 23. ש:בהקזת כלי דם מאחורי הברך, לפעמים יוצא הדם בזירזוף, לפעמים הוא יוצא בכמות של מספר טיפות בודדות. איזו כמות דם צריכה לצאת על מנת שהטיפול יהיה יעיל?
  ת: זו תופעה מעניינת. במקרים רבים שתיים או שלוש טיפות דם מספיקות. אני כמטפל מעדיף שיצא זרזוף קל. אם הדם ממש זורם החוצה מבלי שיש צורך "לחלוב" אותו החוצה, יש לנקוט באופן מיידי בצעדים לעצירת הדימום על ידי אבקה לעצירת דימום. בזמן שבו יקח לדימום להפסיק תצא כמות דם רצויה לטיפול.
 24. כוסות רוח לגברש:כיצד ניתן להחליט אם לבחור בטיפול עם כוסות נייחות, הסעת כוס או הקזת דם עם או בלי כוס רוח.
  ת: כאשר יש כאב על פני שטח שרירים גדול יחסית, הבחירה הנכונה היא על ידי הסעת כוס בודדת. אם לאחר הסעת הכוס משתפר הכאב במשהו, אולם יש עדיין כאב ממורכז בנקודה אחת או שתיים, יש להקיז ממרכז הכאב. אם המטופל רגיש מאוד והרגישות שלו אינה מאפשרת הסעה של הכוס, יש למצוא נקודות מפתח באזור ולהקיז אותן עם כוס רוח. אם יש כאב על אזור גדול יחסית אולם יש על פני שטח העור שומות, צלקות או פצעים, או אם העור פגוע מדי, יש לטפל רק עם כוסות נייחות. אם הכאב ממוקם במקום נקודתי, מתאים להקיז באותו מקום עם כוס רוח. בחזית הגוף יש לטפל עם כוסות נייחות בלבד ללא הסעה וללא הקזה עם הימנעות מהנחת כוסות על עצם החזה.
 25. ש:מה ניתן לעשות אם לאחר הטיפול עם הסעת כוס רוח יש עדיין כאב במקום ממוקד?
  ת: להקיז עם כוס רוח במוקד הכאב.
 26. ש:האם לאחר הקזת דם עם כוס רוח ניתן לטפל שוב והפעם עם כוס שמסיעים אותה?
  ת: הסעת כוס מייד על אזור שהוקז, ומייד לאחר ההקזה, יגרום למשיכה של עוד דם החוצה ולפיזורו על פני שטח העור. למחרת היום בו בוצעה הקזה, ניתן להסיע כוס על המקום ללא חשש.
 27. ש:האם אפשר לחטא את הכוסות במדיח כלים?
  ת: השימוש במדיח אמנם מנקה, אך הוא אינו מחטא. הוא אינו אסתטי והחום יעוות את הכוסות העשויות פלסטיק ויהרוס אותן.
 28. ש:ההסברים בספר זה נראים כל כך ברורים ומובנים. אני מרגיש שיש ביכולתי לבצע את הטיפולים המתוארים כאן. האם אני יכול להתחיל?
  ת: ההסבר בכתב לעולם לא יכול להיות מושלם. ישנם דברים שחייבים לרכוש אותם בלימוד ישיר עם הדרכה צמודה. ניסיון לבצע את הטיפולים המתוארים כאן עלול להיות מסוכן. כל מי שמנסה לבצע את הטיפולים האלה ללא הכשרה מתאימה מסכן בכך אחרים. מומלץ לרכוש את הידע בהשתלמויות מקצועיות, המקנה גם אישור עבור פוליסת ביטוח מקצועי.
 29. ש:אם ביצוע הטיפולים האלה עלול להיות מסוכן, האם זה לא נראה לך קצת לא אחראי להוציא ספר כזה לאור?
  תשובה: הספר מיועד לאנשי מקצוע, או למי שמתעניין לדעת באופן תיאורטי על הנושא. אפשר לרכוש בחנויות של ספרי רפואה ספרים המתארים ניתוחים כירורגיים מסובכים. האם זה אחראי להוציא את הספרים האלה לאור? האם יעלה בדעתך שמישהו ינסה לבצע את הפעולות המתוארות שם ללא הסמכה מתאימה?
 30. ש:אם הטיפולים המתוארים כאן הם כל כך יעילים, מדוע הם לא מקובלים על ידי הממסד הרפואי?
  ת: בהיסטוריה של הרפואה אנו רואים עליות וירידות בפופולריות של גישות שונות וטיפולים. יבוא זמן והשיטות שאנו דנים בהם כאן יתקבלו שוב ברצינות על ידי אלה שדוחים אותה היום. טיפולים בעזרת עלוקות היו מאוד מקובלות בעבר. לאחר מספר עשרות שנים שתשומת הלב עברה לשיטות אחרות אנו שומעים היום על מחקרים רציניים הנערכים בנושא זה בבתי ספר לרפואה.

 

לספר כוסות רוח לחץ כאן

לקורס כוסות רוח לחץ כאן